مقاله

الکتروموتور چگونه کار می کنند؟

الکتروموتورها چگونه کار می کنند؟

الکتروموتورها برای نخستین بار به وسیله شخصی به نام تسلا معرفی شدند. این شخص با اختراع یک موتور دو فاز القایی، نام خود را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد. این امر در سال 1883 اتفاق افتاد. جالب است بدانید که 3 سال پس از آن، فردی به نام گالیلو­فراریس که ایتالیایی بود، پژوهش­هایی را در این مورد به انجام رسانید و نتیجه کار خود را در یک آکادمی علمی منتشر ساخت. این دو حرکت را می­توان اساس انقلاب صنعتی دوم محسوب کرد. دلیل این امر را می­توان با پروسه تولید و منتقل ساختن انرژی الکتریکی به آسانی یافت. بعد از آن در سال 1890 نخستین الکتروموتور روتور سه فاز با قفسه سنجابی به بازار آمد که در حال حاضر در بسیاری از صنایع قابل استفاده است.

در این مقاله قصد داریم تا درباره روش کار الکتروموتور ها و استفاده آنها در صنعت بیشتر صحبت کنید.

موتورهای الکتریکی چگونه کار می کند؟

نام دیگر موتورهای الکتریکی، الکتروموتورها است. بعد از این­که برق اختراع شد بدون­شک موتور و الکتروموتور از مهم­ترین ابداعات تکنولوژی و مهندسی بوده­اند. در پاسخ به این سوال که این قطعه چکونه کار می­کند؟

لازم است بگوییم که این قطعه انرژی الکتریکی را به انرژی مغناطیسی تبدیل می­کنند. اما در نظر داشته باشید که این کار با سهولت انجام نمی گیرد. بیشتر موتورهای الکتریکی به صورت دوار هستند، اما موتورهای الکتریکی ای هم وجود دارند که دوار نیستند. ژنراتورها نیروی مکانیکی را به نیروی الکتریکی بدل می سازند.

موتورهای الکتریکی چگونه کار می کند؟

موتورهای الکتریکی چگونه کار می کند؟

اما در الکتروموتورها، انرژی الکتریکی به نیروی مکانیکی بدل می­شود. از زمانی که موتور اختراع شد تا الان، بشر به پیشرفت­های زیادی در این خصوص دست یافته است. کلا زمانی که جسم حامل جریان الکتریکی باشد تحت میدان مغناطیسی است. لذا بر روی آن جسم نیرو وارد می شود. برای مثال، می توان از دو آهن­ربا مثال زد.

در آهنربا قطب­های مانند هم، دافع یکدیگر هستند. اما قطب­ های ناهمنام جاذب یکدیگرند. در این قطعه یک قسمت ثابت قرار دارد که با نام استاتور شناخته می­شود و یک قسمت دوار که نام روتور به خود گرفته است. در حال حاضر، این دستگاه با گیربکس صنعتی و پمپ دارای کاربردهای زیادی در ساختمان و صنایع است. برای مثال در صنایع پتروشیمی، پوشاک، ابزارهای قدرتی و سایر موارد کاربردهای فراوان دارند.

انواع الکتروموتور

این قطعات را می توان در سه گروه اصلی تقسیم­بندی نمود. الکتروموتور دی­سی، آسی، خاص. موتورهای دی­سی با جریان مستقیم کار می­کنند، اما موتورهای آ­سی با جریان متناوب کار می­کنند. در نظر داشته باشید که موتورهایی که جریان مستقیم دارند دارای قدمت زیادتری هستند و از نسخه­های اولیه الکتروموتورها هستند. در حال حاضر، دینام­ها با جریان متناوب بیشترین کاربرد را دارند. این دینام­ها با دو سه فاز و تک فاز قابل دسترسی هستند. دستگاه های مخصوص با توجه به سفارشات و کارهای خاصی در نظر گرفته می­شوند.

چرا در حال حاضر از مهم­ترین قسمت­های صنعت به حساب می­آیند. در هر روز تعداد بسیاری از افراد جهت سفارش­های مورد­نظر به جست و جو به صورت اینترنتی و آنلاین می­پردازند. برای مثال برای چرخ سفالگری که از آنها با دو سرعت یا دالاندر استفاده می­شود و الکتروموتور­های شیردوشی جهت گاوداری­ها از مثال­های بارز کاربردهای این قطعات هستند.

چگونه کار می کنند ؟

در داخل این قطعه یک جسم که حامل جریان الکتریسیته است تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار می­گیرد. به علت میدان مغناطیسی و گشتاور وارد شده به جسم داخل استوانه موتور که با نام روتور شناخته می­شود جسمی در حال دوران است. اغلب این دستگاه ها به صورت دوار هستند اما الکتروموتور خطی هم وجود دارد.

بهترین مارک الکتروموتور چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که به عنوان مثال بهترین الکتروموتور ایرانی چیست؟ یا بهترین الکتروموتور خارجی چیست؟

امروزه به دلیل گستره وسیعی که الکتروموتور­ها دارند، انتخاب بهترین برند الکتروموتور ایرانی یا الکتروموتور خارجی دشوار است اما نکته مهم این است که بسته به نوع کاری که انتظار دارید باید الکتروموتور را انتخاب نمایید. اگر به دنبال الکتروموتور ضد آب، کم سرعت، پر سرعت، الکتروموتور کم­مصرف یا پر­بازده و خصوصیت­هایی از این قبیل برای مصرف خود هستید، متن زیر را با دقت بخوانید تا بتوانید بهترین الکتروموتور را انتخاب نمایید.

به این عوامل باید در هنگام خرید الکتروموتور توجه داشته باشید:

شاید فکر کنید تنها سرعت، گشتاور و قدرت الکتروموتور را بایستی برای خرید آن در نظر گرفت. اما در زیر به عوامل مهم دیگر نیز اشاره می­کنیم:

ولتاژ: ولتاژهای خانگی 220 ولت است. بنابراین به الکتروموتور تک فاز نیاز داریم. جهت ولتاژ صنعتی که دارای ولتاژ 380 است به الکتروموتور سه فاز احتیاج داریم. معمولا دینام سه فاز ارزان است. لازم است بدانید این نوع دینام کابرد زیادی در صنعت دارد.

جریان: بسامد جریان برق در کشور 50 هرتز است و بایستی الکتروموتور یا دینام مناسب را برگزید. بسامد در بیشتر کشورها در اروپا 50 هرتز و در آمریکا 60 هرتز است.

مطالب لازم و مهم درباره چگونگی روش کار

چگونگی روش کار

چگونگی روش کار

گشتاور خروجی: لازم است تا ببینید تا در بدترین وضعیت به چه میزانی از گشتاور نیاز است؟ چنانچه گشتاور زیاد باشد لازم است تا از الکتروموتور مناسب جهت گشتاور بالا بهره ببرید یا می­توانید از گیربکس صنعتی برای الکتروموتور استفاده کنید.

سرعت: اگر در زمان کار به سرعت ثابت احتیاج دارید لازم است تا در مقاطعی از موتور ثابت بهره ببرید. بنابراین به دستگاهی نیاز دارید که ترمز­دار باشد.

توان: میزان توانی که جهت دینام احتیاج دارید از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب شما است. این فاکتور را باید بر اساس کیلو وات یا اسب بخار بسنجید.

چرخه کارکرد: چنانچه به شکل تناوب­دار کار می کند هر بار که موتور استارت می خورد به زمانی برای سرد شدن موتور نیاز دارید لازم است تا از دینام ریز­تر استفاده کنید.

چرخه عمر: جهت استفاده دائم که می­خواهد تا هزاران ساعت کار کند لازم است تا از آنها آسی که دارای طول عمر بیشتری است بهره ببرید. اما برای اینکه کم کار می­کند باید از موتور دی­سی استفاده نمایید.

کاربرد مخصوص: در برخی از کاربردها مثل صنایع غذایی لازم است تا از فولاد ضد زنگ بهره ببرید و یا امکان دارد که به دینامی احتیاج داشته باشید که در مقابل گرد و خاک مقاوم باشد. جهت هر کدام از این موارد لازم است تا الکتروموتور مناسب را برگزینید. این خصوصیت را می توان بر روی آنها که با عنوان­ IP درج شده است مشاهده نمایید.

ابعاد پیکربندی و فریم الکتروموتور: بعضی اوقات به علت محدودیت در فضا لازم است تا الکتروموتور کامپکت نیاز داشته باشید. لذا لازم است تا به جای نصب، که یکی از فاکتورهای انتخاب این دستگاه ها است دقت کنید.

دمای محیط و ارتفاع از سطح دریا: توان خروجی و سلامت الکتروموتور به دمای محیط و ارتفاع الکتروموتور از سطح دریا وابسته است.

جای استفاده از الکتروموتور: اگر در هربار استارت دینام، جرقه دیده شود می­تواند فاجعه­بار باشد. جای استفاده از الکتروموتور نقش مهم در انتخاب الکتروموتور دارد. برای مثال در مکان­هایی که دارای گازهای مشتعل هستند می­توان از الکتروموتور ضد انفجار بهره برد.

روش خرید و سفارش

لازم است تا در بازار خرید و فروش الکتروموتور دقت لازم را داشته باشید. ممکن است برخی از افراد سودجو الکتروموتور کهنه را به جای نو به شما بفروشند. بعضی الکتروموتورهای چینی را رنگ می­کنند و با عنوان موتورهای اروپایی به شما می­فروشند. همچنین الکتروموتور که دارای توان کمتر است را با تغییر پلاک به جای الکتروموتور بزرگتر می­فروشند.یکی از بهترین برندهای موجود الکتروموتور الکو است که در فروشگاه سایت می توانید آخرین قیمت آن را مشاهده کنید.

بنابراین لازم است تا از افراد خوشنام و حرفه­ای بهره ببرید. هر کالا دارای قیمت مشخصی است. اگر کسی خواست آن را با قیمت پایین­تر به شما بفروشد لازم است تا بیشتر تحقیق کنید. خرید الکتروموتور با کیفیت با قیمت مناسب عرضه می شود. یکی از روش­های خرید الکتروموتورها به صورت اینترنتی از فروشگاه­های معتبری مانند سایت تکنیک صنعت البرز  است که در زمان خرید اطلاعات فنی ، ضمانت های اصالت کالا و تعویض کالا درصورت معیوب یا غیر اصل را همراه با آخرین قیمت های به روز شده را دراختیار خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.