مقاله

معرفی و بررسی موتور ویبره بدنه ایرانی

معرفی و بررسی موتور ویبره بدنه ایرانی

معرفی و بررسی موتور ویبره

پیش درآمد

در صنایع مختلفی که نیاز به لرزش و ارتعاش خود خواسته است از از ویبره بدنه استفاده می شود. حال اگر در بخش هایی از صنعت که در ابعاد بزرگ یا کوچک و با وزن های سبک و سنگین نیاز به ارتعاش و لرزش بود باید از یک موتور ویبره بدنه استفاده کرد. در بین ویبره بدنه های موجود در بازار که  اغلب خارجی هستند ویبره بدنه ایرانی نیز موجود است که به منظور ایجاد لرزش و ارتعاش بر روی بدنه اجسام استفاده می شود و هنگام خرید بهتر است ویبره بدنه ایرانی را انتخاب کنیم چراکه از کیفیت خوبی برخوردارند. در ادامه به معرفی این نوع ویبره می پردازیم.

در انتهای می توانید مزایای خرید موتور ویبره بدنه ایرانی و روش خرید آن را در فروشگاه تکنیک صنعت البرز بخوانید.

ویبره بدنه چگونه کار می کند؟

به طور کلی ویبره بدنه ها مکانیزم ساده‌ای دارند و از یک موتور الکتریکی تشکیل شده اند که ی وزنه‏ای با چگالی نسبتا بالا به محور آن متصل شده است. و محور 36 درجه ای را این وزنه بین 25 تا 50 درصد پر می کند. در یک ویبره بدنه ایرانی علتی که باعث ارتعاش و لرزش در کل دستگاه می شود حرکت و چرخش موتور منجر به جابه جا شدن مرکز ثقل با سرع بالا می گردد.

بعض از ویبره بدنه های ایرانی صنعتی با مکانیسم باد کار می کنند  به عنوان مثال در صنعت ساختمان سازی از ویبره بدنه بادی برای خشک کردن و از بین بردن هوای داخل بتن تازه ریخته شده استفاده می کنند.

در صنعت کشاورزی هم از این ویبره بدنه های بادی برای تخلیه سیلوها به کار می روند . همچنین در صنعت داروسازی یک ویبره بدنه ایرانی بادی می تواند پودرهای داروئی را غربالگری کند.

با ویبره بدنه ایرانی می توان در وقت و هزینه صرفه جویی کرد و کارها را به صورت راحت تر و ایمن تر انجام داد و استفاده از آنها سرعت ساعت نیروی کار به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

انواع موتور ویبره

به طور کلی ویبره‌های بدنه های ایرانی به دو دسته‌ی تقسیم می شوند :

1-ویبره‌های برقی

2- ویبره‌های بادی

موتور ویبره بدنه برقی

کاربرد این نوع ویبره رایج تر است. علاقه زیادی به استفاده از نوع برقی در صنایع مختلف وجود دارد چرا که استفاده از ویبره بدنه ایرانی برقی بسیار ساده‌تر از انواع بادی‌ آن است. البته در مواقعی هم که امکان دسترسی به منبع برقی نباشد و یا ترس از حریق و آتش سوزی در مکانی باشد از ویبره‌ بدنه‌ها‌ی بادی استقبال می شود.

موتور ویبره بدنه بادی

موتور ویبره‌ بدنه‌ بادی یا پنوماتیک موجود در بازار انواع مختلفی دارند و همانطور که گفته شد، هنگامی‌ که استفاده از نوع برقی آن مناسب نباشد از نوع بادی استفاده می‌گردد. ویبره بدنه‌های بادی به دلیل بالا بودن هزینه، معمولا انتخاب اول خریداران نیستند.

کاربردهای موتور ویبره

انواع ویبره بدنه ایرانی با مدل های مختلف صنعتی در فروشگاه سایت ما موجود است و در موارد گوناون به کار می روند از جمله در صنایع کشاورزی، صنایع آرد و تجهیزات دانه بندی در سیلوها، صنایع سیمان و بتن، سرندها، صنایع غذایی و نان و ماشین آلات صنایع خشکبار به کار گرفته می‌شوند.

ویبره بدنه ایرانی صنعتی در تجهیزات کارخانه‌های تولید لوازم آرایشی، فشرده سازی مواد که لوسیون و دیگر لوازم آرایشی را به داخل ظروف محصول را به کار برد. برای شبیه‌سازی زلزله نیز از ویبره بدنه ایرانی می توان استفاده کرد. بیشتر مراکز علمی لرزه نگاری متقاضی این نوع ویبره ها هستند. بکارگیری ویبراتور صنعتی در تهیه شیرینی‌ها و به طور کلی اجرای بسیاری از رسپی‌ها و دستورالعمل های شیرینی پزی در مقیاس بزرگ و صنعتی، لازم و ضروری است.

نمونه موتور ویبره بدنه ایرانی

نمونه موتور ویبره بدنه ایرانی

از کاربرد ویبره بدنه ایرانی در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیشتر شرکت‌های تولیدکننده‌ی مواد غذایی و صنایع غذایی با توجه به کارآیی بالای ویبره بدنه ها در دستگاه‌ها و ماشین‌آلات از آن جهت پاک کردن غلات و حبوبات از ناخالصی‌ها استفاده می‌کنند.
 • یکی دیگر از رایج‌ترین کاربرد ویبره بدنه ایرانی گرفتن حباب بتن قالب‌های بتنی است. به این شکل که با ایجاد لرزه و تکان در بتنی که هنوز خود را نگرفته و سفت نشده است، باعث از بین رفتن حباب‌های درون می شود و بتن حالت یکنواخت و یکپارچه به خود می گیرد.
 • در صنعت موزاییک سازی همانند حباب‌گیری قالب‌های بتنی، با ایجاد تکانه و لرزه توسط موتور ویبره ایرانی، حباب‌های موزاییک از بین می رود. که این امر موجب کاربرد بسیار زیاد ویبره بدنه در موازییک سازی است.
 • برای کم کردن رطوبت موجود در شن و ماسه از ویبره بدنه ایرانی در حد وسیع استفاده می شود.

اصول بنیادی گزینش ویبره­ بدنه ایرانی چیست؟

 • سطحی که بر روی آن نصب می‌شود.
 • اندازه و وزن باری که باید بر روی آن قرار بگیرد.
 • انواع ویبره بدنه ایرانی مطابق با میزان دور و کاربرد

ویبره بدنه 1000 دور

در این دستگاه در صنایعی که نیاز به قدرت لرزش بالا باشد به کار می رود به عنوان مثال در تولید پودر زغال سنگ این موتور با دور 1000 بسیار کاربردی است.

ویبره بدنه 1500 دور

از این ویبره بدنه نیز در صنایعی مانند شن شویی و ماسه شویی و گرفتن رطوبت شان استفاده می شود.

ویبره بدنه 3000 دور

ویبره بدنه ای که 3000 دور را دارد در صنایع سنگین و عمومی به کار می رود.

راهنمای نصب و راه اندازی ویبره بدنه

موارد زیر از جمله توصیه‌ها و نکاتی هستند که هنگام نصب موتور ویبره بدنه‌ باید در نظر گرفته شوند:

 • هنگام نصب ویبره‌ بدنه ایرانی، از آچارهای ترکمتر (Torque Meter) به منظور بالا بردن دقت کار و تنظیم پیچ‌ها در حد استاندارد استفاده کرد.  برای این امر پیچ های با گرید 8/8 برای این کار دارای کیفیت خوبی باشند، مناسب است.
 • ویبره‌ بدنه‌ی ایرانی اتصالات آسانی دارد و قابلیت نصب بر روی هر سطحی را دارد و فقط باید سطح مورد نظر کاملا هموار باشد و رنگ خوردگی و کثیفی بر روی آن نباشد.
 • هنگام نصب موتور ویبره بدنه برای حفظ ایمنی ، لازم است از کابل فولادی استفاده شود.
 • برای بیصدا کردن ویبره بدنه ایرانی تنظیم کارشناسانه سفتی پیچ‌ها از اهمیت زیادی دارد همچنین حفظ و نگهداری آن سرکشی و تعمیرات مداوم را نیاز دارد.
 • ویبره‌ بدنه ایرانی با استفاده از نیروی گریز از مرکز کار می کند. بنابراین برای تنظیم این نیروی گریز از مرکز بر مبنای اندازه‌های درصدی ذکر شده در برچسب‌های مرجع استفاده می کنند. با کاهش وزن صفحات دریافت کننده می توان نیروی گریز از مرکز ویبره بدنه ها را تنظیم کرد، باید پیچ های موتور ویبره بدنه را بعد از 20 تا 30 دقیقه پس از روشن شدن موتور آچارکشی کرد و دوره ای این کار انجام شود.
 • همانطور که گفته شد به دلیل خاطر لرزه‌ها و ارتعاشات مداوم، بازبینی و بررسی مداوم دستگاه جهت حفظ و نگهداری از آن بسیار ضروری است.

چرا باید ویبره بدنه ایرانی انتخاب کنیم؟

– یکی از فاکتورهای مهم در خرید موتور ویبره بدنه ایرانی قیمت مناسب آن نسبت به نمونه های خارجی آن می باشد. به دلیل اینکه در ساخت و تولید ویبره بدنه ایرانی غالبا از مواد داخلی استفاده می شود بنابراین نوسانات قیمت ارز و افزایش عوارض گمرکی تاثیر چندانی بر روی قیمت ندارد.خرید موتور ویبره بدنه ایرانی به دلیل اینکه در داخل کشور تولید می شود پس با کیفیت مناسب و قیمت عالی می توانید آن را خریداری کنید.

خرید ویبره بدنه ایرانی

خرید ویبره بدنه ایرانی

گارانتی و خدمات پس از فروش ویبره بدنه ایرانی یکی دیگر از عواملی است که مشتریان را متقاعد می کند که ویبره بدنه ایرانی را انتخاب کنند.

مورد گفته شده در مورد ویبره های خارجی چندان صادق نیست چرا که هنگام بروز خرابی در ویبره باید زمان زیادی منتظر بود تا بتوان از خدمات گارانتی آن استفاده نمود در صورتی که در ویبره بدنه ایرانی چون قطعات آن در دسترس است این خدمات پس از فروش آن با سرعت انجام می شود و در وقت و زمان مصرف کنند بسیار صرفه جویی می شود.

علاوه بر تمام عواملی که گفته شد هر مشتری با خرید ویبره بدنه ایرانی در درجه اول به رونق تولید داخلی کشور عزیزمان ایران و رهایی جوانان ایرانی از بیکاری کمک می کند و در درجه دوم باعث ایجاد انگیزه و توانمندی هر چه بیشتر توانمندی تولیدکنندگان داخلی می گردد از جمله این عزیزان متخصصین جمع شده در سایت تکنیک صنعت البرز هستند که جهت دادن مشاوره های لازم با ارائه آخرین قیمت های به روز شده و ضمانت های اصالت کالا و فروش آنلاین در خدمت کلیه متقاضیان میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *