دسته‌بندی نشده

کاربرد شیلنگ ویبره در ساختمان سازی

چرا در ساختمان سازی به شیلنگ ویبراتور نیازمند هستیم؟

از شیلنگ ویبراتور با هدف سخت سازی بتن استفاده می ‌شود. بدین جهت شیلنگ ویبراتور را می ‌توان یکی از مهمترین تجهیزات ساختمان سازی در مرحله ی بتن ریزی دانست؛ اما شیلنگ ویبراتور چیست و چگونه می تواند همراه با عملکردی که دارد، سخت سازی بتن را باعث شود؟

لزوم استفاده از شیلنگ ویبراتور

قبل از آنکه به تشریح ساختار شیلنگ ویبراتور بپردازیم و اینکه بدانیم این تجهیز چگونه کار می کند، بهتر است در باب چرایی استفاده از آن صحبت کنیم. همانطور که در ابتدای مقاله متوجه ی آن بودید، هدف از طراحی تا ساخت و کارکرد شیلنگ ویبراتور، سفت سازی سطوح بتنی در انتهای عملیات های بتن ریزی می باشد.

ماجرا از این قرار است که بتن در حین عملیات بتن ریزی نمی ‌تواند در یک فضای همگن و یکدست پخش شود. گرانروی بتن در فاز سیالی آنچنان زیاد است که در زمان پخش شدن در فضا های آرماتور بندی شده مقدار قابل توجهی از حباب های هوا را در خود نگه می دارد. از طرفی بتن می تواند به خوبی در تمام فضا های هدف پخش شود. از این رو اگر در همان حالتی که بتن از حجم قابل تأملی، حباب هوا در خود دارد، رهایش کنیم تا سخت شود، جدا از حجم بالایی که مصرف خواهد کرد، استحکام مطلوبی را نیز تامین نخواهد نمود.

بتونی که در خود حباب‌ های هوا دارد، جدا از عدم استحکام کافی، احتمال ایجاد ترک در سطح و عمق آن بسیار زیاد خواهد شد. اصلی ترین دلیل استفاده از شیلنگ ویبره با هدف خارج سازی حباب های مانده در بطن بتن می‌ باشد. البته مواردی دیگر مانند ایجاد شرایط به جهت گرفتن آب اضافی از بتن نیز در موارد استفاده از شیلنگ ویبره قید شده است. لزوم رسیدن به یک بتن همگن و عاری از حباب که آب اضافی آن کشیده شده است، دلیل استفاده از شیلنگ ویبره می باشد. البته استفاده درست از این ابزار است که می تواند شرایط مطلوب بتن را تامین سازد. چرا که در صورت انتخاب نوع نادرست شیلنگ و یا فرکانس کاری نامطلوب و یا زمان بیش اندازه ماندن شیلنگ فعال در دل بتن می تواند باعث تخریب ترکیب نهایی بتن باشد و این موضوع باعث ضعف نهایی ساختار خواهد بود.

استفاده از شیلنگ ویبره با هدف پخش یکنواخت بتن در فضای آرماتور بندی شده صورت می گیرد. این دستگاه می تواند سیال سنگین بتن را در تمامی فضا های هدف پخش سازد. البته بسته به نوع بتن ریزی و حجم مورد نظر از بتن باید شیلنگ مخصوص و مناسب تهیه شود. گاها عمق فضای بتن ریز بسیار زیاد می شود، مانند یک ستون بلند و یا یک پی عمیق. در این حالت باید از یک شیلنگ ویبراتور بلند بهره مند باشید. اپراتور باید دقت داشته باشد که شیلنگ باید به صورت عمودی در قلب بتن رخنه کند. وارد کردن مورب شیلنگ باعث عدم کارایی لازم خواهد بود.

شیلنگ ویبراتور چگونه ابزاری است؟

شیلنگ ویبراتور  با ایجاد لرزش های سنگین همراه با فرکانس کاری بالا در اعماق بتن، می ‌تواند حباب های مانده در بتن را خارج سازد. از این رو انواع شیلنگ ویبراتور، ابزاری شبیه به شیلنگ هستند که توسط یک موتور قدرتمند الکتریکی، مکانیکی، پنوماتیکی، دستی و یا بنزینی به لرزش در می آیند.

نکته ی اصلی در تحلیل ساختار شیلنگ ویبراتور، اصول تبدیل نیروی گردش موتور به یک نیروی لرزشی می باشد. این اتفاق توسط ابزاری با نام پوکر صورت می ‌گیرد. پوکر یک ترکیب خاص از چرخ ‌دنده ‌ها است که با نصب در انتهای شیلنگ ویبراتور می ‌تواند نیروی گردش انواع موتور ها را دریافت کرده و آنها را به نیروی لرزشی تبدیل سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *